Primena stabilizatora 78xx i 79xx
[HOME]
Stabilizatori iz serije 78xx i 79xx su monolitni stabilizatori sa fiksnim naponom, gde xx predstavlja napon stabilizacije; 78xx su stabilizatori pozitivnog napona, a 79xx negativnog. XX može da bude: 05, 06, 08, 09, 10, 12, 15, 18 i 24. Ovi stabilizatori imaju veliki stepen stabilizacije, veliko potiskivanje bruma, internu temperaturnu zaštitu, kao i zaštitu od kratkog spoja. Pored različitih vrednosti napona, stabilizatori se razlikuju i po maksimalnoj struji koju mogu da izdrže, a označavaju se ovako: 78Lxx, 100mA, kućište TO-92; 78xx, 1A, kućište TO-220; 78xxK, 1,5A, kućište TO-3; 78S05, 2A, kućište TO-220; 78Txx, 3A, kućište TO-220. Od negativnih, postoje varijante 79Lxx, 79xx i 79xxK. Na sledećoj slici prikazani su rasporedi izvoda za sve tipove.
Pozitivni regulatori 78xx                              Negativni regulatori 79xx
Osnovna shema spajanja izgleda ovako:

Preporučena vrednost za C1 je 330nF, a za C2 je 100nF, mada se u praksi sreću vrednosti od 47nF do 470nF za C1 i od 10nF do 100nF za C2; čak se negde za C1 postavlja elektrolitski kondenzator od 1 do 10µF. Ulazni napon može da bude do 30V (za 7824 do 40V), a mora da bude bar za 1,25V veći od napona stabilizacije.
Ako Vam je potreban napon za koji ne postoji ovakav stabilizator, dodavanjem zener diode možete da povećate napon stabilizacije; u tom slučaju izlazni napon jednak je zbiru napona zener diode i napona za koji je predvidjen stabilizator. Shema izgleda ovako:

Otpornik R1 se računa po sledećoj formuli:

R1=Uxx/I1

gde je Uxx napon stabilizatora, a I1 struja koja protiče kroz R1. Kao što se vidi sa slike, I1 i Iq se sabiraju i čine struju koja protiče kroz zener diodu Iz. Iq je obično oko 5 mA.
Ako Vam je potrebno samo malo povećanje izlaznog napona možete da umesto zener diode stavite jednu običnu diodu ili više povezanih na red. U tom slučaju izlazni napon se povećava za pad napona na diodi (ili diodama), što otprilike iznosi oko 0,6V po diodi; obratite pažnju na polaritet diode:

Moguće je ostvariti i kontinulanu regulaciju napona dodavanjem samo jednog potenciometra u osnovnu shemu:
Ako Vam je potrebna veća struja od one koju stabilizator može da obezbedi, dodavanjem jednog otpornika i tranzistora to ćete jednostavno rešiti:
Princip rada je veoma jednostavan: kada struja predje otprilike 700 mA, pad napona na otporniku od 1 om prelazi 0,7 V, pa tranzistor počinje da provodi. Iako stabilizator ima internu zaštitu od kratkog spoja, u ovom slučaju je potrebno zaštiti tranzistor od preopterećenja i to prema sledećoj shemi:
Otpornik R2 treba izračunati tako, da se pri maksimalnoj struji koju želimo da propustimo kroz tranzistor, javlja pad napona od oko 0,7 V.

Stabilizatori serije 78xx mogu da se koriste i kao izvor konstantne struje:

Izlazna struja računa se po sledećoj formuli:

Iiz=(Uxx/R1)+Iq

gde je Uxx napon stabilizatora, a Iq je oko 5 mA. Obratite pažnju da stabilizator nije nigde spojen na masu i da se vezuje na red sa potrošačem, a drugi kraj potrošača se vezuje na masu. Ako ovaj sklop koristimo za punjenje baterija, moramo da izračunamo potreban ulazni napon, a on zavisi od napona stabilizatora i broja ćelija koje punimo. Na napon stabilizatora treba dodati oko 2 V, koliko iznosi pad napona na samom stabilizatoru, i oko 2 V za svaku NiCd ili NiMH ćeliju koju punimo. Ako, npr. punimo dve NiCd ćelije sa stabilizatorom od 5 V, potreban nam je ulazni napon od bar 11 V; 5 + 2 + (2 * 2). Takodje je potrebno staviti otpornik odgovarajuće snage, jer može doći do velike disipacije.

Za kraj, ako Vam je potreban simetričan napon, upotrebite 78xx i 79xx prema sledećoj shemi:

[HOME]